Olsztynek liczy niespełna 8 tysięcy mieszkańców, a jego historia sięga połowy XIV wieku, kiedy to uzyskał prawa miejskie. Obecnie jest to urokliwe miejsce, które warto odwiedzić ze względu na jego walory, do których można zaliczyć malownicze uliczki Starego Miasta, ciekawe muzea i wartościowe trasy wycieczkowe.

Miasto jest na tyle niewielkie, że można się po nim poruszać na piechotę. W trakcie zwiedzania należy odwiedzić zamek krzyżacki, a następnie udać się na rynek, od którego odchodzą warte zobaczenia uliczki Starego Miasta. Branża gastronomiczna jest na tyle dobrze rozwinięta, że bez większych kłopotów można znaleźć lokal z dobrym i niedrogim jedzeniem.

Muzeum Budownictwa Ludowego
Będąc w Olsztynku koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Budownictwa Ludowego, które posiada szeroką ekspozycję budowli wiejskich z terenów północnej Polski i Litwy oraz wybrać się na wycieczkę rowerową jedną z wielu tras mających swój początek w tym miasteczku. Przebiegają one prze urokliwe tereny, w których można obcować z pięknem przyrody, a ślady obecności człowieka nie są liczne i sprowadzają się do niewielkich wsi oraz górujących nad okolicą kościołów.

Warto odwiedzić to niewielkie miasto, aby odpocząć od codziennych bolączek i nacieszyć się spokojem niezatłoczonych uliczek, a w piękną pogodę – wybrać się na rowerową przejażdżkę po okolicy.

(Fot. Pixabay / CC0)