Losy wielu kościołów z małych miejscowości są do siebie bardzo podobne. Świątynie powstałe w średniowieczu wielokrotnie przebudowywano z przyczyn zależnych od zawirowań historii oraz na skutek katastrof. Najczęstsze z nich to pożary, w wyniku których drewniane budowle ulegały zniszczeniu.

Dzisiejszy Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa został wybudowany około 1350 roku i wkrótce przejęty przez protestantów. Przez cztery stulecia katolicy wędrowali do Gryźlin na niedzielne nabożeństwa. Dopiero w 1895 roku została utworzona tu parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa i Świętego Brunona. Murowany trójnawowy kościół rzymskokatolicki wzniesiono na planie krzyża, w stylu neogotyckim.

Kościół poewangelicki


Kościół poewangelicki w Olsztynku powstał w połowie XIV wieku. Pod koniec XVII wieku na skutek pożaru świątynia została całkowicie zniszczona. Odbudowano ją w latach 1690-1691, nadając jej barokowy styl. W 1796 roku wyburzono kościół, by zbudować nowy, z elewacją w stylu renesansowym. I znów pożar, który wybuchł w Olsztynku w 1804 roku, zniszczył świątynię. W 1933 roku odremontowano ją, ale w końcówce drugiej wojny światowej znów wybuchł tu pożar – spaleniu uległo wtedy wnętrze, dach i górna część wieży. W latach siedemdziesiątych kościół odbudowano, jednak zmieniło się jego przeznaczenie. Obecnie w kościele znajduje się galeria sztuki Muzeum Budownictwa Ludowego.
(MW / Fot. Pixabay / CC0)