Zatem gdzie warto się przejść? Na pewno na poddasze ratusza. Znajduje się tam Multimedialne Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB i Historii Olsztynka.

Muzeum składa się z dwóch sal. W pierwszej mieści się ekspozycja dotycząca historii Olsztynka oraz atrakcji turystycznych miasta i gminy Olsztynek. W drugiej sali możemy zobaczyć eksponaty i prezentacje związane z obozem jenieckim Stalag IB Hohenstein. Był to drugi pod względem wielkości obóz w Prusach Wschodnich i działał w latach 1939-1945.

W muzeum znajdują się multimedialne prezentacje, również w formacie 3D oraz publikacje, dzięki którym zwiedzający mogą poznać wspomnienia i opowiadania więźniów dotyczące pobytu w obozach. Można zobaczyć również, jak wyglądał barak obozowy, jak przebiegał apel na placu obozowym oraz nocny alarm obozowy.

W obozie przebywało około 400 tys. jeńców, z czego około 55 tys. zmarło w wyniku koszmarnych warunków, głodu, znęcania się. Byli w nim więzieni m.in. Rosjanie, Francuzi, Włosi oraz Polacy.
Wstęp do muzeum jest bezpłatny, ale pamiętajmy, że w poniedziałki jest nieczynne. Od wtorku do piątku jest otwarte w godzinach 10:00-17:00, a w sobotę i w niedzielę 10:00-14:00.

Warto wstąpić do Multimedialnego Muzeum Obozu Jenieckiego i poznać mało rozpowszechnioną, ale bardzo ciekawą i poruszającą historię obozów jenieckich oraz osób, które tam przebywały. Takie spotkanie z historią czasów wojennych na terenach Warmii i Mazur skłania do przemyśleń i refleksji nad ludzkim losem.

(Fot. Pixabay/Peexels / CC0)